Custom behavior for CMPA menu

CO JSOU TO POTRAVINOVÉ ALERGIE?
Potravinové alergie vznikají, když imunitní systém organismu (tělu vlastní obranný mechanismus) reaguje abnormálně na určité potraviny. Zpravidla imunitní systém tělu pomáhá, aby se ubránilo škodlivým organismům, patogenům. U lidí s potravinovými alergiemi imunitní systém nesprávně identifikuje určité složky potravin jako škodlivé a vyvolá nepřiměřenou reakci. To vede k nepříjemným a někdy život ohrožujícím známkám a příznakům spojovaným s alergiemi.
Existuje více než 120 potravin, o nichž je známo, že vyvolávají potravinové alergie. Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) je také známa jako alergie na kravské mléko (AKM) a je jednou z nejběžnějších potravinových alergií u kojenců, u nichž se obvykle objevuje před prvním rokem života.
ABKM je občas zaměňována s intolerancí laktózy, ale tyto stavy jsou velmi odlišné: při nesnášenlivosti laktózy není zapojen imunitní systém organismu. Tyto dva stavy mají některé známky a příznaky společné, například žaludeční a střevní potíže (jako větry a průjem). Avšak zatímco ABKM se většinou objevuje u kojenců mladších než jeden rok, tak intolerance laktózy je u dětí mladších pěti let velmi vzácná.
Číst více
Zavřít

Počet dětí s potravinovými alergiemi celosvětově vzrůstá


Mezi osm hlavních potravinových alergenů u dětí patří: mléko, vejce, ryby, korýši, arašídy a ostatní ořechy, pšenice a sójové boby. Za posledních 10 let velmi vzrostl počet dětí, jimž byly diagnostikovány potravinové alergie.

ABKM se obvykle rozvine před prvními narozeninami dítěte

Až u 3 kojenců ze 100 se rozvine ABKM během prvního roku života. ABKM je velmi vzácná u dětí starších 6 let.

ABKM se obvykle rozvine před prvními narozeninami dítěte

Až polovina všech kojenců s ABKM se jí zbaví už po prvním roce života, více než tři čtvrtiny z ní „vyrostou“ po třetím roce a téměř všechny děti se ABKM zbaví do svých šestých narozenin.

Kojenci s ABKM by měli být nadále kojeni

Ve vzácných případech se může rozvinout ABKM u kojených dětí reakcí na proteiny kravského mléka v mateřském mléce od jejich matek. Po upravení jídelníčku matky může kojení bezpečně pokračovat. Tento stav obvykle vyžaduje poradenství kvalifikovaného dietetika, aby byly vyloučeny všechny zdroje proteinů kravského mléka ze stravy matky.


NEZAMĚŇUJTE INTOLERANCI LAKTÓZY S ABKM


Důležité je, abyste znali rozdíl mezi intolerancí laktózy a alergií na bílkovinu kravského mléka (také známé jako alergie na kravské mléko), protože tyto dva stavy mají různé příčiny a také odlišnou léčbu; navíc ABKM se zpravidla rozvine v rané fázi života, zatímco intolerance laktózy je před pátým rokem věku nesmírně vzácná.


Co je to ABKM?

ABKM je typ alergie na mléko, kdy imunitní systém dítěte reaguje na proteiny obsažené v kravském mléce a vyvolává u dítěte alergické příznaky. Příznaky mohou zahrnovat kožní problémy (vyrážku, kopřivku, suchou, šupinatou nebo svědící pokožku), zažívací potíže (průjem, zvracení, zácpu a reflux) a rovněž problémy dýchací soustavy (hlasité dýchání, kašlání, sekreci z nosu). Alergie na bílkovinu kravského mléka se obvykle objeví před prvními narozeninami dítěte.


Co je to intolerance laktózy?

Na rozdíl od ABKM se při intoleranci laktózy nezapojuje imunitní systém. Jedná se o neschopnost trávit laktózu, mléčný cukr obsažený v kravském mléce a je to u dětí mladších pěti let velmi vzácné onemocnění. Laktóza je jeden z nejdůležitějších uhlohydrátů (sacharidů) v mateřském mléce a je pro děti velice prospěšná. Laktóza pomáhá podporovat zdravou střevní mikroflóru a vstřebávání vápníku.

ABKM VS. INTOLERANCE LAKTÓZY
VYSVĚTLENÍ ROZDÍLU
abkm-a-intolerance-laktozy-cz
Klikněte zde a přečtěte si více informací o běžných známkách a příznacích alergie na bílkovinu kravského mléka

VŠE O ABKM

JE ABKM BĚŽNÁ POTRAVINOVÁ ALERGIE?
JE ABKM DĚDIČNÁ?
PROČ MÁ MÉ DÍTĚ ABKM?
Z ALERGIE NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA ODROSTOU
VĚDA NA POZADÍ ABKM

VAŠE KROKY NA CESTĚ K DIAGNÓZE ABKM


Zatímco příznaky mohou být stresující, správnou dietou lze ABKM snadno zvládnout, proto je velmi důležité získání správné diagnózy od vašeho lékaře tak časně, jak jen je to možné. Jestliže pozorujete na svém dítěti kterýkoliv z příznaků, jenž by mohl souviset s ABKM, nepropadejte ihned panice. Prohovořte své obavy s lékařem svého dítěte, který podnikne kroky k získání konečné diagnózy. Potřebujete-li informace a poučení na cestě při diagnostikování ABKM, projděte si odkazy níže a seznamte se se známkami a příznaky této alergie.

POROZUMĚJTE ZNÁMKÁM A PŘÍZNAKŮM ABKM

POROZUMĚJTE ZNÁMKÁM A PŘÍZNAKŮM ABKM

ABKM je potravinová alergie, jejíž příznaky se nemusí projevovat pouze v trávicí soustavě, ale mohou také postihnout dýchací soustavu a kůži.
Zjistěte více o běžných známkách a příznacích ABKM

is-it-cows-milk-allergy-baby-doctor

ZÍSKÁNÍ DIAGNÓZY

text-align:center;Pro stanovení diagnózy lékař vaše dítě vyšetří a zeptá se vás na příznaky, jichž jste si mohli všimnout. Je-li podezření na ABKM, může lékař rovněž udělat konkrétní testy. Jakmile bude diagnóza stanovena, příznaky ABKM pod odborným vedením svého lékaře snadno zvládnete.

Zjistěte více o tom, jak se ABKM diagnostikuje

happy-and-smiling-baby-being-examined-by-a-doctor

BUĎTE PŘIPRAVENI NA NÁVŠTĚVU SVÉHO LÉKAŘE

Rádi byste se nějak připravili na návštěvu svého lékaře? Když vytisknete a vyplníte „Deník příznaků mého dítěte“, pak si můžete být jisti, že váš lékař má všechny nezbytné informace.

DŮLEŽITÁ POZNÁMKA: Matky by měly být povzbuzovány, aby pokračovaly v kojení, i když mají jejich miminka alergii na bílkovinu kravského mléka. To obvykle vyžaduje poradenství kvalifikovaného dietologa, aby byly ze stravy matky kompletně vyloučeny všechny zdroje bílkoviny kravského mléka. Jakmile bude rozhodnuto o užívání zvláštní formule určené pro kojence, bude důležité, abyste dodržovali pokyny na etiketě. Nepřevařená voda, nevyvařené lahvičky nebo nesprávné ředění mohou způsobit onemocnění dítěte. Nesprávné uchovávání přípravku, nevhodné zacházení, špatná příprava krmení mohou případně vést k nepříznivým účinkům na zdraví dětí. Formule pro zvláštní léčebné účely určená pro kojence musí být užívána pod dohledem lékaře.

Podíl