Vytrvalý kašel

Kašlání je přirozený reflex dýchacích cest a způsob, jak se tělo samo chrání před hlenem a mukusem, které by mohly stékat do hrtanu, nebo se zbavuje kousků potravy, které by mohly uvíznout v dýchacích cestách dítěte. Kašel je jedním z nejběžnějších příznaků onemocnění kojence nebo dítěte, a ačkoliv to může být stav pro okolí skličující, zpravidla není známkou ničeho vážného.

Nicméně vytrvalý kašel, je definován jako každodenní kašel trvající déle než tři až čtyři týdny. Kojenci mladší než tři měsíce nekašlou příliš, takže vytrvalý kašel je obvykle náznakem, že by zde mohlo být něco v nepořádku.

Proč má mé dítě vytrvalý kašel?

Vaše dítě může mít potravinovou alergii, např. alergii na bílkovinu kravského mléka (ABKM). Další možné příčiny vytrvalého kašle zahrnují virová onemocnění, například nachlazení nebo chřipku, záškrt, pasivní kouření, reflux nebo respirační onemocnění – astma či bronchitidu.

Vytrvalý kašel

Mohlo by jít o ABKM?

Vytrvalý kašel je běžný příznak u dětí s ABKM. Téměř 30 % dětí s ABKM má kašel jako příznak. Děti trpící ABKM mívají obvykle více než jen jeden příznak a tyto příznaky mohou být velice různé.


Jestliže slyšíte, že má vaše dítě vytrvalý kašel, , mohlo by jít o ABKM. Možná, že jste si všimli dalších příznaků (kromě vytrvalého kašle), které mohou ovlivnit i jiné části organismu vašeho dítěte.


Pro srozumitelný a snadný způsob kontroly běžných příznaků spojovaných s ABKM můžete použít náš vyhledávač příznaků.

Pokaždé, máte-li jakékoliv pochybnosti nebo jste znepokojení ohledně zdraví svého dítěte, byste se vždy měli co nejrychleji poradit s lékařem.

DALŠÍ PŘÍZNAKY ALERGIE NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA

DŮLEŽITÁ POZNÁMKA: Matky by měly být povzbuzovány, aby pokračovaly v kojení, i když mají jejich miminka alergii na bílkovinu kravského mléka. To obvykle vyžaduje poradenství kvalifikovaného dietologa, aby byly ze stravy matky kompletně vyloučeny všechny zdroje bílkoviny kravského mléka. Jakmile bude rozhodnuto o užívání zvláštní formule určené pro kojence, bude důležité, abyste dodržovali pokyny na etiketě. Nepřevařená voda, nevyvařené lahvičky nebo nesprávné ředění mohou způsobit onemocnění dítěte. Nesprávné uchovávání přípravku, nevhodné zacházení, špatná příprava krmení mohou případně vést k nepříznivým účinkům na zdraví dětí. Formule pro zvláštní léčebné účely určená pro kojence musí být užívána pod dohledem lékaře.

Podíl