Průjem

Průjem je vyměšování tří nebo více řídkých či tekutých stolic za den po dobu až dvou týdnů. Spíše je to změna konzistence stolice než počtu stolic, jež je známkou kojeneckého průjmu. Normální čili zdravá stolice kojence je měkká a řídká. Během prvních několika měsíců života může mít také vaše dítě častější stolici, která je žlutavého zabarvení. To je rovněž zcela normální.

Proč má mé dítě průjem?

Většina kojeneckých průjmů má krátké trvání. Obvykle jsou vyvolány virem a odezní bez léčby. Další možné příčiny průjmu vašeho dítěte jsou následující:

  • Potravinová alergie, například alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM)
  • Změna stravy vašeho dítěte nebo změna ve vaší stravě (jestliže kojíte)
  • Užívá-li vaše dítě antibiotika nebo antibiotika při kojení užíváte vy
symptom-subpage-03-baby-diarrhea
prujem

Mohlo by jít o ABKM?

Průjem je běžný příznak u dětí trpících ABKM. Děti s ABKM mívají obvykle více než jen jeden příznak a tyto příznaky mohou být velice různé


Jestliže vypozorujete, že má vaše dítě příznaky průjmu, mohla by za tím být ABKM. Možná, že jste si všimli dalších příznaků (kromě průjmu), které mohou ovlivnit i jiné části organismu vašeho dítěte.


Pro srozumitelný a snadný způsob kontroly běžných příznaků spojovaných s ABKM můžete použít náš vyhledávač příznaků


To vám umožní označit všechny příznaky, které vaše dítě má a které mohou souviset s konzumací kravského mléka. Následně je pak můžete prohovořit se svým lékařem.


Pokaždé, máte-li jakékoliv pochybnosti nebo jste znepokojení ohledně zdraví svého dítěte, byste se vždy měli co nejrychleji poradit s lékařem.

DALŠÍ PŘÍZNAKY ALERGIE NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA

DŮLEŽITÁ POZNÁMKA: Matky by měly být povzbuzovány, aby pokračovaly v kojení, i když mají jejich miminka alergii na bílkovinu kravského mléka. To obvykle vyžaduje poradenství kvalifikovaného dietologa, aby byly ze stravy matky kompletně vyloučeny všechny zdroje bílkoviny kravského mléka. Jakmile bude rozhodnuto o užívání zvláštní formule určené pro kojence, bude důležité, abyste dodržovali pokyny na etiketě. Nepřevařená voda, nevyvařené lahvičky nebo nesprávné ředění mohou způsobit onemocnění dítěte. Nesprávné uchovávání přípravku, nevhodné zacházení, špatná příprava krmení mohou případně vést k nepříznivým účinkům na zdraví dětí. Formule pro zvláštní léčebné účely určená pro kojence musí být užívána pod dohledem lékaře.

Podíl