Sekrece z nosu a kýchání

Sekrece z nosu znamená, že dítěti teče z nosních dírek hlen. Imunitní systém kojence je nezralý, což s sebou nese větší náchylnost k onemocnění. U některých dětí to může vypadat, že mají neustále usmrkaný nos, nicméně je to naprosto normální a může to být pouze důsledek toho, že miminko jde z jedné virové infekce z nachlazení do druhé.

Kýchání je přirozený reflexní mechanismus využívaný k odstranění látek pocházejících ze vzduchu a ucpání z dýchacích cest a nosních průduchů. U dětí je to velmi běžné a obvykle to není nic, čím byste se měli znepokojovat.


Proč má mé dítě usmrkaný nos a kýchá?

Vaše dítě může:

  • Mít potravinovou alergii např. alergii na bílkovinu kravského mléka (ABKM)
  • Mít onemocnění horních dýchacích cest, například virózu
  • Inhalovat suchý vzduch nebo dráždivé látky, například cigaretový kouř a prach
Sekrece z nosu a kýchání
sekrece

Mohlo by jít o ABKM?

Sekrece z nosu a kýchání jsou běžné příznaky u dětí s ABKM. Děti trpící ABKM mívají obvykle více než jen jeden příznak a tyto příznaky mohou být velice různé.

Jestliže zpozorujete, že má vaše dítě sekreci z nosu nebo kýchá, mohla by za tím být ABKM. Možná, že jste si všimli dalších příznaků (kromě sekretu z nosu a kýchání), které mohou ovlivnit i jiné části organismu vašeho dítěte.

Pro srozumitelný a snadný způsob kontroly běžných příznaků spojovaných s ABKM můžete použít náš vyhledávač příznaků.


Pokaždé, máte-li jakékoliv pochybnosti nebo jste znepokojení ohledně zdraví svého dítěte, byste se vždy měli co nejrychleji poradit s lékařem.

DALŠÍ PŘÍZNAKY ALERGIE NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA

DŮLEŽITÁ POZNÁMKA: Matky by měly být povzbuzovány, aby pokračovaly v kojení, i když mají jejich miminka alergii na bílkovinu kravského mléka. To obvykle vyžaduje poradenství kvalifikovaného dietologa, aby byly ze stravy matky kompletně vyloučeny všechny zdroje bílkoviny kravského mléka. Jakmile bude rozhodnuto o užívání zvláštní formule určené pro kojence, bude důležité, abyste dodržovali pokyny na etiketě. Nepřevařená voda, nevyvařené lahvičky nebo nesprávné ředění mohou způsobit onemocnění dítěte. Nesprávné uchovávání přípravku, nevhodné zacházení, špatná příprava krmení mohou případně vést k nepříznivým účinkům na zdraví dětí. Formule pro zvláštní léčebné účely určená pro kojence musí být užívána pod dohledem lékaře.

Podíl