Ekzém

Ekzém, je vysoce svědivý, běžný, zánětlivý stav pokožky charakterizovaný červeným až hnědavým zbarvením, suchou, rozpraskanou a šupinatou kůží, která svědí zejména v noci. U kojenců se ekzém zpravidla objevuje na obličeji, pokožce hlavy a na vnější straně končetin.

Proč má mé dítě ekzém?

Přesné příčiny vzniku ekzému nejsou ve skutečnosti známy, ale v mnoha případech může vaše dítě trpět ekzémem v důsledku potravinové alergie, např. alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM). Mnoho dětí, u nichž se rozvine ekzém v raném dětství, je alergických na jednu nebo více látek vyvolávajících alergii – alergeny. Pokud je v rodinné anamnéze alergické onemocnění, například astma nebo senná rýma, mnohem pravděpodobněji se u vašeho dítěte rozvine ekzém.

Kojenecký ekzém je jedním z nejběžnějších příznaků alergie na bílkovinu kravského mléka

Ekzém

Mohlo by jít o ABKM?

Děti trpící ABKM mívají obvykle více než jen jeden příznak a tyto příznaky mohou být velice různé.


Jestliže zpozorujete, že má vaše dítě ekzém, mohla by za tím být ABKM. Možná, že jste si všimli dalších příznaků (kromě ekzému), které mohou ovlivnit i jiné části organismu vašeho dítěte.


Pro srozumitelný a snadný způsob kontroly běžných příznaků spojovaných s alergií na bílkovinu kravského mléka můžete použít náš vyhledávač příznaků.


To vám umožní označit všechny příznaky, které vaše dítě má a které mohou souviset s konzumací kravského mléka. Následně je pak můžete prohovořit se svým lékařem.


Pokaždé, máte-li jakékoliv pochybnosti nebo jste znepokojení ohledně zdraví svého dítěte, byste se vždy měli co nejrychleji poradit s lékařem.

DALŠÍ PŘÍZNAKY ALERGIE NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA

DŮLEŽITÁ POZNÁMKA: Matky by měly být povzbuzovány, aby pokračovaly v kojení, i když mají jejich miminka alergii na bílkovinu kravského mléka. To obvykle vyžaduje poradenství kvalifikovaného dietologa, aby byly ze stravy matky kompletně vyloučeny všechny zdroje bílkoviny kravského mléka. Jakmile bude rozhodnuto o užívání zvláštní formule určené pro kojence, bude důležité, abyste dodržovali pokyny na etiketě. Nepřevařená voda, nevyvařené lahvičky nebo nesprávné ředění mohou způsobit onemocnění dítěte. Nesprávné uchovávání přípravku, nevhodné zacházení, špatná příprava krmení mohou případně vést k nepříznivým účinkům na zdraví dětí. Formule pro zvláštní léčebné účely určená pro kojence musí být užívána pod dohledem lékaře.

Podíl