Obsah, ke kterému se snažíte dostat, je určený
pouze pro odborné pracovníky ve zdravotnictví.


Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Následující obsah je určen pouze pro zdravotnické pracovníky.
Budete přesměrováni.
Následující obsah je určen pouze pro pacienty.
Budete přesměrováni.

Zácpa

Baby suffering due to constipation

Zácpa se projevuje opožděným vyměšováním nebo obtížemi při průchodu stolice po dobu dvou nebo více týdnů.

Je to běžný problém u kojenců a malých dětí a může se projevovat už v prvním roce života.

Každé dítě má svůj vlastní způsob vyměšování; u dětí je velmi běžné, že mohou mít příležitostně tvrdou stolici a některé kojené děti mohou mít jen jednu stolici za týden. Obvykle se není třeba znepokojovat, jestliže má vaše dítě zácpu, protože je zřídkakdy na vině zdravotní problém.

Kojenci ve věku 0 až 3 měsíce mívají až 3 stolice za den.


Proč má mé dítě zácpu?

U některých dětí může dlouhotrvající zácpa souviset s alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM). Někteří kojenci mají pomalé pohyby střev (což je také normální), takže nebudou mít stolici také příliš často.


Mohlo by moje dítě mít ABKM?

Zácpa je běžný příznak u dětí s ABKM. Děti trpící alergií na bílkovinu kravského mléka mívají obvykle více než jen jeden příznak a tyto příznaky mohou být velice různé.

Jestliže si myslíte, že má vaše dítě zácpu, mohla by za tím být ABKM. Možná, že jste si všimli dalších příznaků (kromě zácpy), které mohou ovlivnit i jiné části organismu vašeho dítěte.

Pro srozumitelný a snadný způsob kontroly běžných příznaků spojovaných s ABKM můžete použít náš vyhledávač příznaků.

DŮLEŽITÁ POZNÁMKA: Matky by měly být povzbuzovány, aby pokračovaly v kojení, i když mají jejich miminka alergii na bílkovinu kravského mléka. To obvykle vyžaduje poradenství kvalifikovaného dietologa, aby byly ze stravy matky kompletně vyloučeny všechny zdroje bílkoviny kravského mléka. Jakmile bude rozhodnuto o užívání zvláštní formule určené pro kojence, bude důležité, abyste dodržovali pokyny na etiketě. Nepřevařená voda, nevyvařené lahvičky nebo nesprávné ředění mohou způsobit onemocnění dítěte. Nesprávné uchovávání přípravku, nevhodné zacházení, špatná příprava krmení mohou případně vést k nepříznivým účinkům na zdraví dětí. Formule pro zvláštní léčebné účely určená pro kojence musí být užívána pod dohledem lékaře.