Porucha růstu

Porucha růstu kojenců je obvykle popisována jako špatný růst, čili nedostatečný růst kojence. Vývojové a růstové problémy jsou známkou podvýživy, což může u dítěte nastat z nejrůznějších příčin. Přírůstek výšky a hmotnosti je v prvním roce života dítěte největší. Celkově se výška kojence od narození do 12 měsíců věku zvýší o 50 %.

Proč má mé dítě vývojové a růstové problémy?

Existují různé příčiny růstových problémů u dětí, včetně potravinových alergií, např. alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM). Navíc rodiče nemusí poskytovat svému dítěti dostatek potravy, děti mohou mít snížený apetit nebo může problém vězet v jejich zažívací soustavě, např. častý reflux (viz Reflux), nebo průjem (viz Průjem).

symptom-subpage-14-baby-growth-disorders

Mohlo by jít o ABKM?

Vývojové a růstové problémy jsou častými příznaky u dětí s ABKM. Děti trpící ABKM mívají obvykle více než jen jeden příznak a tyto příznaky mohou být velice různé.

Jestliže si myslíte, že má vaše dítě vývojové a růstové problémy,mohla by za tím být ABKM. Možná, že jste si všimli dalších příznaků (kromě vývojových a růstových problémů), které mohou ovlivnit i jiné části organismu vašeho dítěte.

Pro srozumitelný a snadný způsob kontroly běžných příznaků spojovaných s ABKM můžete použít náš vyhledávač příznaků.


Pokaždé, máte-li jakékoliv pochybnosti nebo jste znepokojení ohledně zdraví svého dítěte, byste se vždy měli co nejrychleji poradit s lékařem.

DALŠÍ PŘÍZNAKY ALERGIE NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA

DŮLEŽITÁ POZNÁMKA: Matky by měly být povzbuzovány, aby pokračovaly v kojení, i když mají jejich miminka alergii na bílkovinu kravského mléka. To obvykle vyžaduje poradenství kvalifikovaného dietologa, aby byly ze stravy matky kompletně vyloučeny všechny zdroje bílkoviny kravského mléka. Jakmile bude rozhodnuto o užívání zvláštní formule určené pro kojence, bude důležité, abyste dodržovali pokyny na etiketě. Nepřevařená voda, nevyvařené lahvičky nebo nesprávné ředění mohou způsobit onemocnění dítěte. Nesprávné uchovávání přípravku, nevhodné zacházení, špatná příprava krmení mohou případně vést k nepříznivým účinkům na zdraví dětí. Formule pro zvláštní léčebné účely určená pro kojence musí být užívána pod dohledem lékaře.

Podíl