Obsah, ke kterému se snažíte dostat, je určený
pouze pro odborné pracovníky ve zdravotnictví.


Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Následující obsah je určen pouze pro zdravotnické pracovníky.
Budete přesměrováni.
Následující obsah je určen pouze pro pacienty.
Budete přesměrováni.

Diagnóza ABKM může být zneklidňující.
MŮŽEME VÁS PODPOŘIT, ABYSTE SE MOHLI TĚŠIT ZE VZÁCNÝCH CHVIL KRMENÍ SVÉHO DÍTĚTE

KRMENÍ VAŠEHO DÍTĚTE A ZVLÁDÁNÍ ALERGIE NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA

Příznaky alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM), také známé pod pojmem alergie na kravské mléko (AKM), mohou být frustrující zejména v období, kdy se se svým dítětem sžíváte. Dobrá zpráva je, že ABKM lze snadno zvládat úpravou stravy vašeho dítěte, když vyřadíte z jídelníčku proteiny kravského mléka, rychle zaznamenáte zlepšení a většina příznaků během dvou až čtyř týdnů vymizí.

Důležité je, abyste na svém dítěti neexperimentovali s dietou bez obsahu kravského mléka, aniž by ji doporučil a vedl váš lékař.

Kojení je nejlepší způsob výživy kojence jak pro vás, tak vaše miminko. I když byla vašemu dítěti diagnostikována ABKM, měla byste v kojení pokračovat. Na základě závažnosti příznaků vašeho dítěte a podle toho, zda by dítě mohlo být alergické i na jiné potraviny, vám lékař pomůže s výběrem nejvhodnější možnosti výživy tak, abyste zvládli alergii na bílkovinu kravského mléka svého dítěte.


Význam a přínosy kojení
Jaký typ výživy je pro mé dítě nejlepší?

POKRAČUJTE V KOJENÍ SVÉHO DÍTĚTE S ABKM

Diagnóza ABKM by neměla ovlivnit vaše zaběhnuté kojení. Kojení je opravdu nejlepší způsob výživy kojence jak pro vás, tak vaše miminko. Mateřské mléko obsahuje všechny živiny, které vaše dítě potřebuje v prvních šesti měsících života a blahodárně působí ještě mnohem déle. Kromě živin s mateřským mlékem svému dítěti také předáváte ochranu ze svého imunitního systému (jinými slovy mateřské mléko je imunoprotektivní). Ve vzácných případech, kdy imunitní systém dítěte reaguje na proteiny kravského mléka v mateřském mléce, vám může lékař doporučit zahájení eliminační diety zcela bez obsahu proteinů kravského mléka (mějte na paměti, že dieta neobsahující mléčné výrobky nemusí být dostatečná, protože by měla být eliminováno i stopové množství kravského mléka).


Začněte brzy: Čím dříve začnete kojit, tím lépe. Lékaři doporučují, aby bylo kojení zahájeno do jedné hodiny po porodu tak záhy, jak jen je to možné. Takto dostane novorozenec první mléko (kolostrum) a s ním ochranné faktory, které obsahuje.


Emocionální přínos: Kojení je důležitý způsob, jehož prostřednictvím si vytvoříte a udržíte silné emocionální pouto ke svému dítěti.


Dlouhodobý zdravotní přínos: Kojení také pomáhá při vývoji imunitního systému vašeho dítěte a tím dlouhodobě chrání jeho zdraví.


Ochrana vás i vašeho miminka: Studie prokázaly, že kojení snižuje v pozdějším životě riziko rozvoje infekcí, nemocí zažívací soustavy, diabetu, obezity a dokonce leukémií. Kojení je dobré také pro vás! Matky, které pokračovaly v kojení, mají snížené riziko rozvoje diabetu a rovněž zhoubných nádorů prsu a vaječníků.

Digestive symptoms of cow’s milk protein allergy

Čím dříve, tím lépe

  • Kojení během první hodiny po porodu zajistí, že novorozenec dostane první mléko zvané kolostrum
  • Doporučuje se plně kojit prvních šest měsíců
Respiratory symptoms of cow’s milk protein allergy

Ochranná role pro vás i vaše dítě

  • Mateřské mléko je bohaté na ochranné faktory, které jsou dobré pro zdraví kojence, jeho vyvážený růst a vývoj a později v životě snižují riziko rozvoje jeho nemocí
  • Matky, které pokračovaly v kojení, mají snížené riziko rozvoje diabetu a rovněž zhoubných nádorů prsu a vaječníků
Skin-related symptoms of cow’s milk protein allergy

Emocionální přínosy

 

  • Vytváříte a udržujete si s dítětem silné emocionální pouto

JAKÝ TYP VÝŽIVY JE PRO MÉ DÍTĚ NEJLEPŠÍ?

Jediná cesta ke zmírnění příznaků vašeho dítěte je vyřazení proteinů kravského mléka z jeho stravy.

 

Důležité je, abyste na svém dítěti neexperimentovali s dietou bez obsahu kravského mléka, aniž by ji doporučil a vedl váš lékař.

 

Není-li plné kojení možné nebo doplňujete-li výživu kojeneckou formulí, pomůže vám při výběru vhodné formule, která neobsahuje proteiny kravského mléka, lékař. Při vývoji těchto kojeneckých formulí jsme měli na mysli vaše dítě a obsah všech živin nezbytných pro zdravý růst a vývoj.

 

Tyto zvláštní kojenecké formule mohou být na bázi:

  • kravského mléka ošetřeného určitým způsobem zajišťujícím, že proteiny, například ze syrovátky, už nebudou imunitním systémem dítěte rozpoznávány, a tudíž nebudou vyvolávat alergickou reakci
  • aminokyselin

 

Tabulka níže popisuje rozdíly mezi různými typy kojeneckých formulí.

 

eHF

AAF

Co to je?

eHF znamená „extenzivně hydrolyzovaná formule“. Proteiny kravského mléka, které vyvolávají alergické reakce kojenců, byly extenzivně rozštěpeny (hydrolyzovány).

AAF znamená „formule na bázi aminokyselin“. Tato formule neobsahuje žádné proteiny kravského mléka.

Z čeho se skládá?

Řetězce proteinů kravského mléka jsou rozštěpené na kratší, což znamená, že imunitní systém dítěte je už nerozpoznává. Formule také obsahuje další živiny zajišťující vyvážený růst a vývoj dítěte.

Formule sestává z aminokyselin, což jsou jednotlivé stavební kameny proteinů, a neobsahuje intaktní nebo částečně rozštěpené proteiny kravského mléka. Formule také obsahuje další živiny zajišťující vyvážený růst a vývoj dítěte.

The formula consists of amino acids, which are the individual building blocks of proteins, and does not contain intact or partially broken down cow’s milk protein.

The formula also contains other nutrients to support your baby’s growth and development.

K čemu je určena?

 

 

Je to první volba pro všechny děti s diagnostikovanou ABKM.

 

 

Tato formule se doporučuje kojencům s těžkými případy ABKM, vícečetnými potravinovými alergiemi a kojencům, jejichž příznaky se na extenzivně hydrolyzované formuli nezmírnily.

 

 

 

KDY A JAK ZAČÍNÁME SE ZAVÁDĚNÍM TUHÉ STRAVY

Jakmile bude vašemu miminku šest měsíců, kojení (nebo zvláštní kojenecké formule) už nebudou dostatečné pro plné zajištění jeho růstu a vývoje a nastane čas zavádění příkrmů. Během tohoto období bude kojení (nebo vhodné kojenecké formule) i nadále hlavním zdrojem výživy vašeho dítěte.


Pokud začnete s přikrmováním příliš brzy, můžete zvýšit riziko onemocnění svého dítěte – reflex, který podporuje pohyb tuhé potravy ústy a její polykání se obvykle vyvíjí ve věku mezi čtyřmi až sedmi měsíci, mladší dítě tedy nebude na tuhou stravu připravené. Taktéž, pokud začnete s příkrmy příliš pozdě, nemusí vaše dítě dostávat veškerou potřebnou nutriční podporu, což u něj zvyšuje riziko rozvoje nedostatku klíčových vitamínů a minerálů a opoždění růstu. Stejně jako krmení kojence bude zavedení příkrmů stimulovat smysly vašeho dítěte a zdokonalovat jeho motorické dovednosti.


DŮLEŽITÁ POZNÁMKA: Matky by měly být povzbuzovány, aby pokračovaly v kojení, i když mají jejich miminka alergii na bílkovinu kravského mléka. To obvykle vyžaduje poradenství kvalifikovaného dietologa, aby byly ze stravy matky kompletně vyloučeny všechny zdroje bílkoviny kravského mléka. Jakmile bude rozhodnuto o užívání zvláštní formule určené pro kojence, bude důležité, abyste dodržovali pokyny na etiketě. Nepřevařená voda, nevyvařené lahvičky nebo nesprávné ředění mohou způsobit onemocnění dítěte. Nesprávné uchovávání přípravku, nevhodné zacházení, špatná příprava krmení mohou případně vést k nepříznivým účinkům na zdraví dětí. Formule pro zvláštní léčebné účely určená pro kojence musí být užívána pod dohledem lékaře.