Dítě odmítá spát

Mnoho dětí má v prvním roce života a někdy i později problémy s usínáním a dodržováním nepřerušovaného spánku. Kojenec se začíná adaptovat na normální režim den a noc během prvního měsíce života a je naprosto normální, že před dosažením věku tří měsíců neprospí celou noc.

“Novorozenci spí v kuse tři až čtyři hodiny, ve dne i v noci”


Proč moje dítě trpí problémy se spaním/ špatným spánkem?

U starších dětí může alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) působit problémy se spaním/ špatným spánkem. Stejně tak může být na vině kojenecký reflux (viz Reflux). U novorozenců se jedná o onemocnění gastroezofageální reflux (gastro-oesophageal reflux disease – GORD), chronické onemocnění, anebo se děťátko na noc přejídá či přepíjí, a to může být příčina jeho problémů se spaním/ špatným spánkem. U řady dětí mohou potíže se spaním vyvolávat faktory prostředí, včetně rozrušení před ukládáním ke spánku a zdřímnutí v pozdním odpoledni.

Dítě odmítá spát

Mohlo by jít o ABKM?

Špatný spánek je běžný příznak u dětí s ABKM. Děti trpící ABKM mívají obvykle více než jen jeden příznak a tyto příznaky mohou být velice různé.
Jestliže si myslíte, že má vaše dítě problémy se spaním/ špatným spánkem, mohla by za tím být alergie na bílkovinu kravského mléka. Možná, že jste si všimli dalších příznaků (kromě problémů se spaním / špatným spánkem), které mohou ovlivnit i jiné části organismu vašeho dítěte.
Pro srozumitelný a snadný způsob kontroly běžných příznaků spojovaných s ABKM můžete použít náš vyhledávač příznaků.

Pokaždé, máte-li jakékoliv pochybnosti nebo jste znepokojení ohledně zdraví svého dítěte, byste se vždy měli co nejrychleji poradit s lékařem.

DALŠÍ PŘÍZNAKY ALERGIE NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA

DŮLEŽITÁ POZNÁMKA: Matky by měly být povzbuzovány, aby pokračovaly v kojení, i když mají jejich miminka alergii na bílkovinu kravského mléka. To obvykle vyžaduje poradenství kvalifikovaného dietologa, aby byly ze stravy matky kompletně vyloučeny všechny zdroje bílkoviny kravského mléka. Jakmile bude rozhodnuto o užívání zvláštní formule určené pro kojence, bude důležité, abyste dodržovali pokyny na etiketě. Nepřevařená voda, nevyvařené lahvičky nebo nesprávné ředění mohou způsobit onemocnění dítěte. Nesprávné uchovávání přípravku, nevhodné zacházení, špatná příprava krmení mohou případně vést k nepříznivým účinkům na zdraví dětí. Formule pro zvláštní léčebné účely určená pro kojence musí být užívána pod dohledem lékaře.

Podíl