Obsah, ke kterému se snažíte dostat, je určený
pouze pro odborné pracovníky ve zdravotnictví.


Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Následující obsah je určen pouze pro zdravotnické pracovníky.
Budete přesměrováni.
Následující obsah je určen pouze pro pacienty.
Budete přesměrováni.

Sípání

Wheezing: Baby checked by doctor

Sípání nebo hlasité dýchání, je vysoko posazený pískavý zvuk, který nastane při zúžení dolních dýchacích cest a dítě obtížně dýchá. U kojenců je to běžný problém, přičemž obecně kojenci i děti dýchají obtížně častěji než dospělí vzhledem k rozdílu ve velikosti jejich dýchacích cest.

Proč moje dítě sípe?

 • Má potravinovou alergii, např. alergii na bílkovinu kravského mléka (ABKM) nebo jiné alergie, na prach či pyl
 • Má chronické onemocnění, například astma
 • Má onemocnění dýchací soustavy nebo virové nachlazení
 • Mohlo by jít o ABKM?

  Sípání je běžný příznak u dětí s ABKM. Téměř 30 % dětí s ABKM má sípání jako příznak. Děti trpící alergií na bílkovinu kravského mléka mívají obvykle více než jen jeden příznak a tyto příznaky mohou být velice různé.

  Jestliže slyšíte, že má vaše dítě dušnost nebo vydává sípavé zvuky, mohla by za tím být alergie na bílkovinu kravského mléka. Možná, že jste si všimli dalších příznaků (kromě sípání), které mohou ovlivnit i jiné části organismu vašeho dítěte.

  Pro srozumitelný a snadný způsob kontroly běžných příznaků spojovaných s ABKM můžete použít náš vyhledávač příznaků.


  Pokaždé, máte-li jakékoliv pochybnosti nebo jste znepokojení ohledně zdraví svého dítěte, byste se vždy měli co nejrychleji poradit s lékařem.

DŮLEŽITÁ POZNÁMKA: Matky by měly být povzbuzovány, aby pokračovaly v kojení, i když mají jejich miminka alergii na bílkovinu kravského mléka. To obvykle vyžaduje poradenství kvalifikovaného dietologa, aby byly ze stravy matky kompletně vyloučeny všechny zdroje bílkoviny kravského mléka. Jakmile bude rozhodnuto o užívání zvláštní formule určené pro kojence, bude důležité, abyste dodržovali pokyny na etiketě. Nepřevařená voda, nevyvařené lahvičky nebo nesprávné ředění mohou způsobit onemocnění dítěte. Nesprávné uchovávání přípravku, nevhodné zacházení, špatná příprava krmení mohou případně vést k nepříznivým účinkům na zdraví dětí. Formule pro zvláštní léčebné účely určená pro kojence musí být užívána pod dohledem lékaře.