Pediatrie

Zdravý růst

Tělesný růst je nejcitlivějším dlouhodobým ukazatelem zdraví dítěte, a to od prvních dnů jeho života až do dospělosti. Tělesná hmotnost odkáží především stav výživy dítěte. Při pravidelných kontrolách proto praktický dětský lékař naše dítě měří a váží a posuzuje jeho správný vývoj a prospívání. 

Základem zdravého růstu dítěte je především správná výživa odpovídající jeho věku.

Kojení

V prvních šesti měsících života je pro naše miminko nejlepší stravou mateřské mléko, které mu  poskytuje energii a  všechny potřebné živiny, vitaminy, minerální látky a stopové prvky, nezbytné pro jeho správný růst. Vedle toho mateřské mléko obsahuje i další důležité složky, které podporují správný vývoj miminka a pomáhají ho chránit před infekcemi. Samotné mateřské mléko stačí většině dětí k dostatečné výživě po dobu prvních šesti měsíců života.

Zavádění nemléčných příkrmů

V dalším období mateřské mléko doplňujeme o nemléčné příkrmy.  Ty zavádíme po ukončeném šestém měsíci věku dítěte, ale ne dříve než před ukončeným čtvrtým měsícem jeho věku, a to individuálně podle vývojové zralosti našeho kojence, kterou nám pomůže posoudit jeho pediatr. Mateřské mléko spolu s příkrmy je vhodnou výživou pro naše dítě zhruba do dvou let věku.

Smíšená strava

Strava dítěte by měla být především pestrá a měla by obsahovat vyvážený poměr bílkovin, sacharidů a tuků a také dostatečné množství vitaminů, minerálních látek a vlákniny.  V jídelníčku našeho dítěte by proto neměl chybět dostatek zeleniny a ovoce, celozrnné potraviny a brambory, mléko a mléčné výrobky, vejce, ryby a maso. Upřednostňujme kvalitní rostlinné tuky a oleje před těmi živočišnými. Cukr, zejména ve formě slazených nápojů a sladkostí, by naše dítě mělo jíst pouze výjimečně a omezeně.  Stravu dítěte příliš nesolme a vyhněme se potravinám s vyšším obsahem soli.

Dítě by mělo jíst pravidelně během celého dne. Stravu bychom mu proto měli rozdělit do 5 až 6 porcí, jejichž velikost by měla odpovídat fázi jeho růstu, tělesné hmotnosti a pohybové aktivitě.

Nezapomínejme na pitný režim, zvláště malým dětem bychom měli tekutiny pravidelně nabízet. Nejvhodnějšími nápoji jsou pitná voda nebo dětský neslazený čaj. 

Důležitou součástí správné životosprávy zdravého a prospívajícího dítěte je také přiměřený pohyb, odpočinek, kvalitní a dostatečně dlouhý spánek a harmonické rodinné zázemí.

Nedostatečný růst dítěte může být způsoben nevhodným složení stravy, ale i vážnějším onemocnění. Růst dítěte je zrcadlem jeho zdravotního stavu a proto bychom ho měli pečlivě sledovat. Pokud máme podezření, že naše dítě roste pomaleji než by mělo, rozhodně zbytečně neotálejme a poraďme se s jeho pediatrem, který kvalifikovaně posoudí, zda je naše obava oprávněná. Při hodnocení růstu dítěte je totiž důležité posoudit spíše jeho celkový vývoj a prospívání, než jen pouhou velikost.

Podíl