Custom behavior for CMPA menu

Neprospívání

Děti jsou diagnostikovány s poruchou růstu (FTT Failure to thrive), nebo se stagnujícím růstem, jestliže se jejich váha pohybuje pod hranicí průměrné váhy, která je typická pro jejich věk a pohlaví. 1,2


Růst v iniciálních stádiích života může být velmi rychlý, avšak v některých případech kojenci nesplňují běžné standarty růstu. U mnoha kojenců se situace přirozeně zlepší a dosáhnou svého růstového potenciálu, avšak ti, u kterých se situace zůstává stejná, jsou považováni za nemocné FTT anebo stagnujícím růstem. 3 Přestože toto označení zní nebezpečně, FTT je běžný problém týkající se 1 % - 5 % všech hospitalizovaných dětí mladších dvou let. 4


FTT je způsobeno malabsorpcí, malnutricí nebo podvýživou jako důsledek velké škály nemocí a stavů, jako například chromozomových abnormalit, neurologických potíží, infekcí, nebo maldigestivních problémů, stejně jako environmentálních faktorů, například špatných stravovacích návyků nebo jiných problémů v domácnosti. 1-5


Zvládnutí problému nedostatku živin je stejně důležité jako léčení nemoci, která k tomuto stavu vedla, jelikož dávka dostatečného množství živin vede k lepšímu fyzickému a mentálnímu vývoji. Ve všech případech FFT je doporučována vysokokalorická dieta, aby děti mohly dohnat svůj růst a průměrnou váhu. U kojenců toto může být snadno docíleno častějším kojením, u dětí krmených z lahve či starších dětí mohou být vyžadovány jiné speciální techniky a postupy. 2,6


V Nestlé Health Science poskytujme nutriční terapie šité na míru dětem s FFT, abychom jim pomohli splnit nutriční požadavky pro správný vývoj.Zdroje:
1 http://www.hopkinschildrens.org/Failure-to-Thrive.aspx. přístup v prosinci 2014.
2 http://www.aafp.org/afp/2003/0901/p879.html. přístup v prosinci 2014.
3 http://kidshealth.org/parent/medical/endocrine/failure_thrive.html. přístup v prosinci 2014.
4 http://ije.oxfordjournals.org/content/33/4/847.full. přístup v prosinci 2014.
5 http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000991.htm. přístup v prosinci 2014.
6 http://www.babycentre.co.uk/a1621/failure-to-thrive. přístup v prosinci 2014.

 

Číst více
Zavřít

Růstová variace je normální

V prvních 2 letech života asi čtvrtina dětí, ze kterých vyrostou zdraví jedinci, zmenší svou váhu nebo výšku o více než 25 bodů percentilu (na standartní růstové křivce) a pokračují v něm, což by nemělo být považováno za FTT.

 

Zdroj: http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/cf/ Přístup prosinec 2014

Získejte kalorie

ZÍSKEJTE KALORIE

Děti, které trpí poruchou růstu (FTT) potřebují 150 % doporučeného kalorického příjmu podle jejich předpokládané (ne opravdové) váhy. U kojenců tohoto může být docíleno zkoncentrováním kojenecké stravy nebo přidáváním rýžových cereálií do pyré. U batolat může pomoci přidávání sýru, másla nebo burákového másla do běžné stravy.

Zdroj: http://www.aafp.org/afp/2003/0901/p879.html. Přístup prosinec 2014.
Veďte si záznamy<sup>1</sup>

VEĎTE SI ZÁZNAMY1

Jelikož kojenci potřebují skoro třikrát více energie než dospělí (v kaloriích na kilogram), je jednoduché porozumět tomu, jak kojenci mohou zaostávat v růstu. Vedení záznamů o druhu a množství jídla, které dítě sní během tří dnů je jeden ze způsobů jak vyčíslit kalorický příjem.

Zdroj: http://www.aafp.org/afp/2003/0901/p879.html. Přístup prosinec 2014.
Omezte pití ovocných džusů

OMEZTE PITÍ OVOCNÝCH DŽUSŮ

U batolat a starších dětí s FTT by ovocné džusy měly být limitovány na 180 – 355 ml denně. Mohou u dětí ovlivnit snižování apetitu, tudíž i příjem kalorií.

Zdroj: http://www.aafp.org/afp/2003/0901/p879.html. Přístup prosinec 2014.
http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/childrens-health/expert-answers/fruit-juice/faq-20058024. Přístup prosinec 2014.


VÝŽIVOVÁ ŘEŠENÍ OD NESTLÉ HEALTH SCIENCE


Podíl