Obsah, ke kterému se snažíte dostat, je určený
pouze pro odborné pracovníky ve zdravotnictví.


Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Následující obsah je určen pouze pro zdravotnické pracovníky.
Budete přesměrováni.
Následující obsah je určen pouze pro pacienty.
Budete přesměrováni.

PROVĚŘTE PŘÍZNAKY SVÉHO DÍTĚTE

Trpí vaše dítě známkami a příznaky, které by mohly mít souvislost s alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM) nebo jinými potravinovými alergiemi?

Připravte se na příští návštěvu u svého lékaře a informujte se o běžných příznacích. Tak pomůžete svému lékaři při stanovení správné diagnózy.

START

Mělo vaše dítě zažívací neboli gastrointestinální příznaky?

Reflux a ublinkávání
Reflux se objevuje, během krmení mlékem nebo krátce po něm. Jedná se o zpětný tok mléka ze žaludku do úst.
Průjem
Vyměšování tří nebo více tekutých stolic za den, po dobu až dvou týdnů. Spíše je to změna konzistence než počtu stolic, jež je známou kojeneckého průjmu. Zdravá stolice kojence je měkká a řídká.
Zácpa
Zácpa se projevuje opožděným vyměšováním nebo obtížemi při průchodu stolice, po dobu dvou nebo více týdnů. Každé dítě má svůj vlastní způsob vyměšování a je běžné, že mohou mít příležitostně tvrdou stolice a některé děti mohou mít jen jednu stolici za týden.

Mělo vaše dítě respirační příznaky?

Sípání/ hlasité dýchání
Sípání je vysoko posazený pískavý zvuk, který nastane při zúžení dolních dýchacích cest a dítě obtížně dýchá.
Sekrece z nosu nebo kýchání
Sekrece z nosu znamená, že dítěti teče z nosních dírek hlen. Sekrece z nosu se může objevit už po 30 minutách po požití kravského mléka. Kýchání je přirozený mechanismus využívaný odstranění látek pocházejících ze vzduchu a ucpání z dýchacích cest a nosních průduchů. Sekrece z nosu a kýchání je u dětí běžné a obvykle to není nic, čím byste se měli znepokojovat.
Vytrvalý kašel
Denní kašel, který přetrvává více než 3 až 4 týdny.

Mělo vaše dítě kožní příznaky?

Kopřivka
Kopřivka je charakterizována dobře viditelnými svědícími pruhy na kůži a otoky svrchní vrstvy pokožky. Kopřivka se může objevit kdekoliv na těle, ale u dětí má obvykle krátké trvání.
Ekzém
Ekzém je vysoce svědiví, běžný, zánětlivý stav pokožky charakterizovaný červeným až hnědavým zbarvením, suchou, rozpraskanou a šupinatou kůží, která svědí zejména v noci. U kojenců se ekzém objevuje zpravidla na obličeji, pokožce hlavy a na vnější straně končetin.
Vyrážka
Vyrážka je u kojenců velice běžná a zcela normální. Může se objevit velmi časně, už pár dní po narození a obvykle pramení z citlivosti pokožky novorozence adaptujícího se nové a zcela odlišné prostředí. Většina kožních vyrážek je neškodná a obyčejně odezní samy od sebe.

Mělo vaše dítě celkové příznaky?

Neutišitelný pláč
Pláč je normální součást vývoje kojenců. Neutěšitelný pláč je typem neobjasněného pláče. Když vaše dítě neutěšitelně pláče, nemůžete dělat nic, abyste mu pomohli. Tento příznak je velmi běžný u dětí mladší tří měsíců.
Kolika
Kolika může být popsáno jako nevysvětlitelný pláč a předvídatelná období potíží u jinak zdravého a dobře živeného dítěte. Obvykle se jedná pouze o přechodný stav, který začíná, když je dítěti pár týdnů. Ve většině případů kojenecké koliky odezní kolem pěti měsíců.
Špatné spaní
Mnoho dětí má v prvním roce života a někdy i později problémy s usínáním a dodržováním nepřerušovaného spánku. Kojenec se začíná adaptovat na normální režim den a noc během prvního měsíce života a je naprosto normální, že před dosažením věku tří měsíců neprospí celou noc.
Odmítání krmení
Obvykle se projevuje u kojenců ve věku od šesti do devíti měsíců. Když dítě nejí, protože vytrvale odmítá potravu nebo má nedostatečný apetit, může to mít za následek růstové problémy.
ODESLAT

Symptomy, které jste u vašeho dítěte označili:

Jestliže jste označili dva nebo více symptomů, vaše dítě by mohlo prožívat příznaky, které mohou být spojené s Alergií na bílkoviny kravského mléka (ABKM). K dalšímu projednání si domluvte schůzku s vaším dětským lékařem.

I když jste označili pouze jeden symptom, promluvte si s vaším dětským lékařem, abyste probrali jakékoliv obavy, které můžete mít.

Zjistěte více o symptomech ABKM

Disclaimer:
Důležité je, abyste na svém dítěti neexperimentovali s dietou bez obsahu kravského mléka, aniž by ji doporučil váš lékař.