Gastrointestinálne problémy

Onemocnění trávicího traktu

Lidský trávicí trakt je velmi složitý systém, který začíná v ústní dutině, pokračuje hltanem, jícnem, žaludkem, tenkým a tlustým střevem a končí konečníkem. Je dlouhý téměř osm metrů a ve svém průběhu se člení, kroutí a různě rozšiřuje. K trávicímu ústrojí patří také žlázy, tedy slinné žlázy, slinivka břišní a játra, které produkují důležité látky potřebné pro správné chemické zpracování zkonzumované potravy.

Trávicí trakt nám umožňuje potravu přijmout, mechanicky a chemicky ji rozložit na menší vstřebatelné látky, následně je vstřebat ze střeva, případně i ze žaludku, do našeho těla a naopak z těla vyloučit odpadní a nestravitelné látky. Játra a slinivka břišní zajišťují ještě další specifické a složité funkce, které jsou důležité pro správné fungování našeho těla.

Vzhledem ke své velikosti a složitosti může být trávicí trakt postižen celou řadou nejrůznějších poruch a onemocnění. Onemocnění trávicího traktu můžeme rozdělit do dvou velkých skupin, na funkční a organická. Organické choroby způsobuje skutečná porucha struktury nebo funkce orgánů trávicího traktu, kterou dokáže lékař odhalit na základě vyšetření. Mezi organická onemocnění trávicího traktu můžeme zařadit chronické záněty střev, např. Crohnovu chorobu nebo ulcerózní kolitidu, vředová nebo nádorová onemocnění. U funkčních onemocnění mohou být provedená vyšetření normální a lékaři se tak nepodaří přesnou příčinu nemoci odhalit, přesto, že nás trápí objektivní potíže. Typickým příkladem funkčního onemocnění trávicího traktu je například takzvaný dráždivý tračník. 

Na onemocnění trávicího traktu nás mohou upozornit časté zažívací obtíže jako je nadýmání, plynatost, bolesti břicha, průjem nebo zácpa, ale může se objevit i krev ve stolici, především u zánětů a nádorových onemocnění. Tyto potíže rozhodně nepodceňujme a poraďme se o nich s naším ošetřujícím lékařem, mohou být totiž signálem závažných onemocnění, která je třeba včas rozpoznat a začít je co nejdříve léčit.

Problémy s trávicím traktem od jícnu až po konečník řeší velký lékařský obor, který se nazývá gastroenterologie.

Prevence onemocnění trávicího traktu

Důležitým preventivním opatřením je dodržování zásad racionální výživy a zdravého životního stylu. Dbejme proto na kvalitní, vyváženou stravu a dostatečný příjem tekutin, pravidelně se hýbejme, nezapomínejme na dostatek spánku a snažme se vyhýbat stresu. Nekuřme a omezme alkohol. Měli bychom také vědět, že některé volně prodejné léky, např. léky proti bolesti tzv. nesteroidní protizánětlivé léky, mohou náš trávicí trakt významně poškozovat. Poraďme se tedy raději s lékařem nebo lékárníkem než začneme užívat jakékoli léky, které si kupujeme sami bez předpisu či doporučení lékaře v lékárně. A samozřejmě nezapomínejme na pravidelné preventivní kontroly u svého praktického lékaře či specialisty.

Léčba onemocnění trávicího traktu

Léčba onemocnění trávicího traktu se bude lišit v závislosti na konkrétní chorobě. Podle charakteru nemoci může terapie zahrnovat podávání léků, operační zákroky, ale i další terapeutické postupy, jako jsou například rehabilitace či akupunktura. Důležitou součástí léčby může být také psychoterapie.

Naprosto klíčová ale je úprava naší stravy a životního stylu. Dietní opatření jsou důležitá zejména při průjmu a zácpě, při zvracení, vředové chorobě, nedostatečném vstřebání jednotlivých složek potravy či u střevních zánětů. Úprava složení stravy se bude lišit podle konkrétního onemocnění či poruchy. Tři hlavní zásady při onemocnění trávicího traktu jsou obecně platné:

  1. častější příjem malého množství potravy a vyhýbání se velkým porcím
  2. omezení nadýmavých potravin, zejména některých druhů zeleniny a luštěnin
  3. omezení tuku

Závažným problémem při onemocnění trávicího traktu bývá snížený příjem a především menší využití některých živin a dalších pro naše tělo nezbytných látek, které se v trávicím traktu zpracovávají a vstřebávají, což může vést k malnutrici, tedy nedostatku živin, vitaminů, minerálních látek a energie. Běžná strava nám tak nemusí stačit a lékař nám může doporučit či předepsat speciální tzv. enterální výživu, ať už k popíjení (sipping) nebo k podávání přímo do žaludku nebo do střeva. Vhodný jídelníček by nám měl pomoci sestavit nutriční terapeut na základě doporučení lékaře.