Zácpa

Chronická zácpa

O potížích s trávením a vylučováním se neradi bavíme ani se svými nejbližšími, natož abychom vyhledali pomoc odborníka. Přitom se nejedná o nic ojedinělého, problémy se zácpou má každý čtvrtý. Pokud jste jím i vy, přečtěte si, jak se chronická zácpa projevuje a co můžete v takovém případě dělat.

Chronická zácpa je přetrvávající potíž s pohyby střev

Občasná zácpa nebo obtíže s pohyby střev někdy potrápí každého. Ale lidé, kteří jsou tímto stavem postiženi trvaleji, mohou trpět chronickou zácpou. Chronickou zácpu může lékař diagnostikovat, přetrvávají-li příznaky 3  nebo více měsíců, přičemž vyprazdňování stolice se děje méně než 3x týdně.1

Chronickou zácpou trpí až 25 % populace

V průměru dnes trpí chronickou zácpou čtvrtina lidí po celém světě. Lékaři specializující se na oblast trávení s tím mají spoustu práce. Léčbě chronické zácpy věnují významnou část své pracovní doby.2

Chronickou zácpu přitom může způsobit mnoho faktorů a někdy je její přesná příčina neznámá. Může ji způsobovat neprůchodnost střev nebo konečníku, problémy s nervovými signály nebo svaly konečníku či střeva a v neposlední řadě mohou být příčinou i hormonální změny či některé léky.

Jen 1/3 pacientů se obrátí na lékaře

Zácpa je značně nepříjemná a není nijak neobvyklá, přesto problémy s vyprazdňováním mnoho lidí přechází. Návštěva lékaře je přitom daleko lepším řešením, neboť je důležité vyloučit příčiny vztahující se k závažnějším onemocněním, které mohou neprůchodnost způsobovat (jako je např. rakovina). Ale nebojte se, u většiny lidí, kteří trpí chronickou zácpou, stačí jen změnit životní styl a stravování, aby zácpa úplně zmizela.

Mezi specifické rizikové faktory chronické zácpy patří málo vlákniny ve stravě, dehydratace a nízká fyzická aktivita.

Lidé trpící chronickou zácpou by měli zvážit navýšení každodenního cvičení, přijímat dostatečné množství tekutin a snažit se sníst alespoň 30 gramů vlákniny denně. Ve společnosti Nestlé Health Science chceme pomáhat lidem s poruchami trávení. Vyvíjíme proto unikátní nutriční terapie, které navracejí zažívání do normálu.


Zdroje:
1 Uvedené příznaky nejsou úplné a u jednotlivých pacientů se mohou lišit, více viz http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cystic-fibrosis/basics/definition/con-20032773
2 Více viz http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3206560/
3 http://www.webmd.com/digestive-disorders/chronic-constipation-7/exercise

 

Číst více
Zavřít
Pouze zhruba
1/3
pacientů trpících chronickou zácpou se obrátí na lékaře. Chronická zácpa trvající tři měsíce nebo déle je nepříjemná, ale dostupná léčba existuje.
Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3206560/. Přístup prosinec 2014.
Dodržujte pitný režim

DODRŽUJTE PITNÝ REŽIM

Dehydratace je běžnou příčinou chronické zácpy. Pití dostatečného množství tekutin každý den napomáhá snadnějšímu pohybu střev. Nejlepší je pít vodu, pomáhají ale i šťávy, čiré vývary nebo polévky a čaje.
Jezte potraviny bohaté na vlákninu

JEZTE POTRAVINY BOHATÉ NA VLÁKNINU

Další z možností, jak řešit příznaky chronické zácpy, je zvýšit příjem vlákniny v potravě. Existují potraviny, které jsou z hlediska množství vlákniny obzvlášť prospěšné. Patří mezi ně nejen celozrnné pečivo, ale také ovoce (čerstvé i sušené), zelenina, fazole, hrášek a brambory. Konzumací těchto potravin zvýšíte množství přijaté vlákniny a zároveň si i dobře pochutnáte.
Pomůže i cvičení

POMŮŽE I CVIČENÍ

Příznaky chronické zácpy zmírníte i pravidelným cvičením. Díky pravidelnému pohybu postupuje potrava trávicím ústrojím daleko efektivněji. Strečink a jóga, aerobní cvičení (např.: lehký běh) a dokonce i obyčejná chůze – to všechno jsou cvičení ideální pro boj se zácpou.3

Zdroj: http://www.webmd.com/digestive-disorders/chronic-constipation-7/exercise. Přístup prosinec 2014.



VÝŽIVOVÁ ŘEŠENÍ OD NESTLÉ HEALTH SCIENCE


OptiFibre je 100% přírodní plně rozpustná vláknina určená k dietnímu postupu při zácpě nebo průjmu.