Obsah, ke kterému se snažíte dostat, je určený
pouze pro odborné pracovníky ve zdravotnictví.


Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Následující obsah je určen pouze pro zdravotnické pracovníky.
Budete přesměrováni.
Následující obsah je určen pouze pro pacienty.
Budete přesměrováni.
Malnutrice

Ve staří je nutné dbát na správnou výživu. Jinak vám hrozí malnutrice

Malnutrice

Během stárnutí není nikterak zvláštní, že ztrácíme některé funkce a náš organizmus zpomaluje. Proto je nutné klást velký důraz na výživu. Dostatečná výživa je nezbytná pro udržování svalové hmoty a je klíčem k zachování zdraví. 1 Ve vyšším věku bychom tak měli dělat vše proto, abychom si zajistili dostatečný přísun živin.Co je malnutrice?

Jde o přetrvávající deficit nebo špatné vstřebávání jedné nebo více důležitých živin, které do těla normálně přijímáme s běžnou stravou. Některé projevy stárnutí jsou nezastavitelné a ovlivníme je těžko, avšak malnutrice k nim nepatří.


Každý senior by se tak měl primárně zaměřit na zajištění řádné výživy.Proč dochází k malnutrici?

Stárnutí s sebou přináší mnoho faktorů, které způsobují projevy malnutrice. Patří mezi ně především:


  • Menší chuť k jídlu
  • Problémy se zuby
  • Problémy s ústní dutinou
  • Omezený čich a chuť

Významnou roli může hrát i životní styl, a to zejména u seniorů, kteří žijí sami a v důsledku toho jedí méně. Mezi další problémy lze pak rovněž řadit neochotu seniorů vynaložit vyšší finanční prostředky na kvalitní potraviny.


Svůj podíl na malnutrici mají i chronická a akutní onemocnění, z nichž mnohá vyžadují hospitalizaci, což nadále ovlivňuje příjem řádné výživy.Malnutricí trpí každý 4 senior

Malnutrice nepatří mezi vzácná onemocnění. Studie provedená na více než 4 500 seniorech z různých zemí ukázala, že téměř polovina respondentů byla ohrožena malnutricí a téměř čtvrtina měla již stanovenou diagnózu. 2Rizika malnutrice nelze podceňovat

Ačkoliv se malnutrice může jevit jako banální problém, její rizika jsou vážná. Patří mezi ně především zvýšené riziko infekcí, pomalejší rekonvalescence po onemocnění nebo zranění a celkově vyšší mortalita.*Změna životního stylu a nutriční terapie pomůže s malnutricí

Dostatečná výživa je během stárnutí nepostradatelná. K většímu apetitu může dopomoci cvičení či aktivní společenský život. Ovšem nejvýznamnějšími a snadno dostupnými způsoby, jak řešit malnutrici během stárnutí, jsou výživné potraviny nebo i drobné změny jídelníčku.2  Ve společnosti Nestlé Health Science bereme malnutrici související se stárnutím velmi vážně a aktivně pracujeme na hledání a poskytování nutričních terapií všem typům pacientů.1 Hickson M. Malnutrition and ageing. Postgrad Med J. Jan 2006; 82(963): 2–8.
2 Kaiser MJ, Bauer JM, Rämsch C, Uter W, Guigoz Y, Cederholm T et al. Frequency of malnutrition in older adults: a multinational perspective using the mini nutritional assessment. J Am Geriatr Soc. 2010 Sep;58(9):1734-8.
3 Hickson M. Malnutrition and ageing. Postgrad Med J. Jan 2006; 82(963): 2–8.

*Uvedené příznaky nejsou úplné; příznaky se u jednotlivých pacientů mohou lišit.

 Výživová řešení
od Nestlé Health Science