Kritická péče / Chirurgie

Jak nejlépe zvládnout operaci

Pokud naše onemocnění vyžaduje operační zákrok, je důležité se na něj správně připravit, abychom operaci bez komplikací zvládli, byli jsme co nejdříve propuštěni z nemocnice a doma jsme se pak rychle zotavili a mohli se brzy vrátit do práce.  

Operace představuje pro naše tělo velkou zátěž a to jak dobře ji zvládne, záleží hlavně na stavu naší výživy a na naší dobré fyzické kondici. V případě nedostatečné výživy čerpá náš organizmus energii a stavební komponenty pro hojení operační rány z vlastních zásob, a to především ze svalů, které jsou tvořeny bílkovinami. Ztráta svalových bílkovin je tím významnější, čím větší operační výkon podstupujeme. Následná obnova svalové hmoty je pak dlouhodobý proces.

Mysleme proto na kvalitní výživu, se zvýšeným množstvím energie a bílkovin, s dostatkem vitaminů a minerálních látek, která nám pomůže:

  • zamezit ztrátě naší svalové hmoty
  • snížit četnost pooperačních komplikací 
  • zlepšit pooperační hojení rány
  • posílit naši imunitu a snížit riziko vzniku infekce
  • eliminovat riziko vzniku proleženin
  • zkrátit dobu pobytu v nemocnici
  • urychlit rekonvalescenci

Co dělat před operací?

Hojení operační rány i riziko případných pooperačních komplikací významně ovlivňuje stav naší výživy. Vhodný jídelníček před operací nám pomůže vytvořit si zásoby důležitých živin pro období zvýšené zátěže. Naše strava má být proto pestrá, lehce stravitelná a chutná. Měla by obsahovat hlavně dostatečné množství plnohodnotných živočišných bílkovin, které naše tělo dokáže lépe využít a které mají také vyšší nutriční hodnotu. Takové bílkoviny jsou obsaženy například v rybách, netučném mase, vejcích nebo v mléku a mléčných výrobcích. Nezapomínejme na dostatek zeleniny a ovoce. Dodržujme pitný režim. Omezme konzumaci alkoholu a přestaňme kouřit, snížíme tím výskyt pooperačních komplikací.

Před operací dodržujeme pouze diety, které máme naordinované lékařem např. dietu diabetickou. 

Snižování tělesné hmotnosti formou redukční diety před plánovaným operačním zákrokem rozhodně není vhodné! Připravujeme tak tělo o cenné bílkoviny, které bude potřebovat! 

Pokud trpíme nechutenstvím, jíme málo nebo jsme před operací dokonce zhubli nebo máme plánovaný velký operační zákrok, je odborníky doporučováno naši stravu alespoň 7 až 10 dní před plánovanou operací doplnit o přípravky enterální klinické výživy k popíjení tzv. sipping. 

O tom jaká strava je vhodná bezprostředně před operací bychom se měli poradit se svým lékařem.

Jeden den před operací - obvykle je možné konzumovat běžnou stravu ještě večer před operací

V den operace - obvykle je možné pít čiré tekutiny a izotonické sacharidové roztoky ještě dvě hodiny před operací

Udržujme si náš obvyklý pohybový režim až do operace, pokud je to jen trochu možné. Dobrá celková fyzická kondice je důležitá pro naše rychlé zotavení. 

Co dělat po operaci?

V nemocnici se o správné složení naší stravy postarají odborníci – lékaři a nutriční terapeuti. Před propuštěním z nemocnice se o skladbě našeho jídelníčku poraďme s nutriční terapeutkou, zejména máme-li po zákroku nějaká dietní omezení např. nemůžeme jíst tuhou stravu.

Po návratu z nemocnice by naše strava měla být, stejně jako před operací, kvalitní s dostatečným množstvím energie, plnohodnotných bílkovin a vitamínů. Naše tělo bude jak energii, tak bílkoviny potřebovat pro úspěšnou rekonvalescenci po operaci a pro případnou rehabilitaci. I v tomto případě může být velmi prospěšné doplnit naši běžnou stravu sippingem. 

Podíl