Poradna

Potíže s polykáním

Nestlé Health Science
poradna potíže s polykáním

Otázky a odpovědi


11. 11. 2014 Dobrý den. Jednoho dne z ničeho nic jsem vdechla pití. Za pár dní se to stalo zas a opět za pár dní zas. Od té doby uběhlo již cca 5 let a já se do dnes bojím vypít jeden lok najednou-(koušu ho, převaluji v ústech a po kapičkách cedím mezi zuby abych to polkla a nezaskočilo mi to) co kdyby se to opakovalo? Děsím se toho. Lékaři jsem to sdělila, poslal mě na vyšetření štítné žlázy (negativní) a po čase se mě zeptal, zda můj problém přetrvává. Přišla jsem si hloupě, protože ve mě viděl někoho kdo si to vsugeroval, tak jsem mu řekla, že už můj problém je pryč a on odpověděl, že jsem to měla nejspíš v hlavě. Jde o to, že mám největší problém s tekutinami, polévkami krupicovou kaší. Hlavní jídlo (tuhé) mi problém nedělá, opravdu málokdy se stane, že nemohu něco spolknout, tak se víc soustředím a jde to. Léky od malička jsem se nenaučila polykat, to drtím. Svádí se to na silný dávivý reflex (ani výtěr z krku nejsem schopná zvládnout). Bude-li možné poprosím o radu, jak potupovat dále a zda opravdu můj problém není někde v hlavě. Mnohokrát děkuji.

Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz do on-line poradny. Z Vašeho dopisu je zřejmé, že máte s polykáním nepříjemnou zkušenost a následně obavy. Že Vás tyto potíže trápí je zřejmé i z toho, že jste se sama snažila tuto situaci řešit (konzultací s lékařem, vyšetřením štítné žlázy apod.).
Z Vašeho popisu není zcela zřejmé, jak často se tyto potíže objevují, zda jsou během uplynulých let častější, zda např. ztrácíte na váze, trpíte na onemocnění dolních cest dýchacích či zda se tyto potíže objevují v souvislosti s nějakou událostí apod., což by mohlo lépe přispět k určení příčiny potíží a jejich průběhu.
V této chvíli bych Vám určitě doporučila vyšetření ve specializované ambulanci pro poruchy polykání. Seznam pracovišť, která poskytují vyšetření schopnosti polykání najdete na webových stránkách v sekci odborníci:
http://www.nestlehealthscience.cz/cz/potizespolykanim/Pages/odbornici.html
Z vlastního vyšetření polykání nemusíte mít obavy. Většinou se na vyšetření podílí klinický logoped a lékař (ORL nebo radiolog - záleží na pracovišti a metodě). Cílem vyšetření je zjistit, jakým způsobem polykání probíhá, co se děje se soustem během polykání a jaké terapeutické strategie by Vám mohly při polykacích potížích ulevit.
Zároveň bude snaha odhalit, co Vaše potíže při polykání způsobuje či způsobilo.
Věřím, že se na základě odborného vyšetření nalezne klíč k Vašim obtížím, že se Vám uleví a polykání přestane být stresující událostí.
Přeji Vám hodně zdaru a budete-li mít jakékoli otázky, ozvěte se a pokusíme se najít další řešení.
S pozdravem N. Lasotová

11. 11. 2013 Dobrý večer, moje maminka trpí Alzheimerovou nemocí. Asi 3 rok a poslední 4 dny špatně polyká jídlo. První i druhý sousto polkne dobře, ale potom nechává jídlo v ústech třeba i necelou hodinu. Nikdy před tím to nedělala a jedla dobře. Tak nevíme zda navštívit lékaře. Předem děkuji za radu.

Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz. To, co popisujete, by se dalo považovat za modelovu situaci. Děje se u nemocných Alzhleimerovou chorobou velmi často. Souvisí to se zhoršujícími se kognitivními schopnostmi pacientů - jídlo v ústech vlastně jakoby nerozpoznávají a zapomínají, co s ním mají dělat. Tyto obtíže se označují jako agnózie a apraxie. Mohou se týkat mnoha oblastí života - oblečení, předmětů denní potřeby a sebeobsluhy, ale rovněž jídla. Jsou dvě základní skupiny problémů, které v důsledku toho budete muset řešit - za prvé, jak zajistit, aby se Vaše maminka najedla a za druhé, jak zajistit, aby jídlem přijala dostatečné množství tekutin, kalorií, vitamínů a minerálů, neboť nedostatečná výživa může zdravotní obtíže a celkový stav Vaší maminky výrazně zhoršovat. Co se týče toho, jak přimět Vaši maminku, aby jídlo snědla: základní podmínkou je, že musí mít po celou dobu jídla k dispozici někoho, kdo jí bude s jídlem pomáhat. Zkuste tedy následující:
Střídejte jednotlivá sousta, která mamince podáváte - tedy např. vychlazený kompot, následně lžíce teplé bramborové kaše, poté pomerančový džus, pak lžíce mletého masa, zase kompot, nápoj, teplá kaše... Jde o to, aby se střídaly teploty, chutě a hrubost jednotlivých soust.
Dále zkuste podat každé sousto do úst tak, že lžící zatlačíte na jazyk a pak teprve ji vyjmete z úst. Nápoje podávejte různými způsoby a opět střídejte jejich chutě a teploty - několik doušků čaje podejte z hrnku, dalších několik doušků džusu brčkem, pak po lžičkách kávu s mlékem...
Někdy pomůže, když sice nemocného krmíte, ale on si alespoň drží lžíci s jídle a vy mu ji vedete do úst, nebo si drží hrnek s pitím a vy jej přidržujete. Všechny techniky mají za cíl aktivizovat uvědomění si jídla a pití. Obzvláště hlídejte hydrataci, starší člověk v důsledku dehydratace může rozvinout stavy zmatenosti a může to vypadat, že se nemoc prudce zhoršila.
Co se týče druhé oblasti: Pokud by maminka začala hubnou a nebo byste si všimli, že nevypije dostatečné množství tekutin, je potřeba kontaktovat nutričního specialistu. Napíšete-li do této poradny dotaz s poznámkou, že chcete konzultovat s nutričním specialistou, odpoví vám na otázku přímo specializovaný lékař či nutriční terapeut.
Z mé strany jde tedy o to, abyste vyzkoušeli, zda mamince nepomohou výše uvedené strategie a pokud ne, nebo by se objevily při jídle další obtíže (např. kašel...), abyste mi napsali a budeme řešit, co dál.
S pozdravem Zuzana Lebedová

7. 11. 2013 Dobrý den. Při polykání léků mi často uvízne, zejména u léků s rychle se rozpouštějícím vnějším povrchem, prášek někde v horní části jícnu nebo hrtanu. U tobolek jakékoli velikosti se to nestává.
Poraďte, jak to řešit.

Dobrý den,
děkuji za dotaz. Podle všeho netrpíte dysfagií, protože jinak byste měl obtíže i při polykání potravy a nápojů. To je sice dobrá zpráva, ale od Vašich potíží vám asi moc neuleví. Pravděpodobně jsou vaše obtíže způsobeny obavou, byť nevědomou, že lék nepolknete správně. Lidské tělo je moudře zařízeno a přesně ví, které potraviny se mají kousat a žvýkat (chléb) a které stačí jen polknout (jogurt). Proto se může vaše tělo bránit polykání léků, které svou pevnou konzistencí nabádají k tomu, abyste je rozkousal, nikoliv pouze polkl. Velkou část léků ale rozkousávat a dělit nelze, protože by se tím porušil jejich obal, který je vytvořen tak, aby se rozpouštěl v těle teprve v tu správnou chvíli. Můžete se tedy spíše snažit "obelstít" Vaše tělo. Zkuste skrýt pilulku do lžičky vychlazeného jogurtu a takto ji polknout (není-li u Vašich léků zakázáno přijímat je přímo s jídlem). Nebo zkuste nejprve vypít doušek vody, pak dát do úst pilulku, a poté zapít vodou. Perlivé nápoje mohou také usnadnit polykání tablety, protože bublinky, které lechtají v ústech, odvádějí pozornost od přítomnosti léku. Změna polohy hlavy při polykání není také na škodu. Zkuste dát bradu dolů a polkněte, nebo zkuste natočit hlavu na stranu. Někomu pomáhá změnit způsob pití - místo ze sklenice se zkuste napít z lahve nebo z brčka. Doporučuje se i pustit si oblíbenou hudbu, abyste se na polykání léků tolik nesoustředil a obecně se uvádí, že pomáhá autosugesce ("Dokážu tenhle malý prášek spolknout bez potíží") a relaxace. Vyzkoušejte, uvidíte, co pomůže, pokud by to stále nešlo, ozvěte se, vymyslíme něco dalšího:-)
Přeji hodně zdaru!
Zuzana Lebedová