Obsah, ke kterému se snažíte dostat, je určený
pouze pro odborné pracovníky ve zdravotnictví.


Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Následující obsah je určen pouze pro zdravotnické pracovníky.
Budete přesměrováni.
Následující obsah je určen pouze pro pacienty.
Budete přesměrováni.
Alergie na potraviny u dětí

Mohlo by se jednat o alergii na bílkovinu kravského mléka (ABKM)?

Ekzém? Reflux? Zácpa? Průjem? Pláč? Máte podezření, že pacient má příznaky potravinové alergie?
Alergie na bílkovinu kravského mléka je jednou z nejčastějších potravinových alergií v prvním roce života.
Potravinová alergie nebo nealergická potravinová hypersenzitivita?

Potravinové alergie a nealergické potravinové hypersenzitivity u kojenců a malých dětí mohou být velkou komplikací. Proces před stanovením diagnózy může být pro rodiče, děti a pracovníky ve zdravotnictví dlouhý a bolestivý.


Nealergické hypersenzitivity, jako jsou například nesnášenlivosti, vznikají neschopností těla trávit některé přirozené složky stravy, například laktózu nebo fruktózu, nebo méně často také potravinová barviva, aditiva nebo konzervanty. Nealergické hypersenzitivity nezahrnují ve své odpovědi imunitní systém a jsou výrazně častější než alergie.


Potravinové alergie vznikají při reakci imunitního systému na jisté, běžně neškodné, látky obsažené v jídle a vyvolávající alergie (alergeny). Těmito alergeny jsou téměř výhradně bílkoviny. Bílkoviny jsou jedny ze základních stavebních látek těla společně s vitamíny, minerály, uhlohydráty a tuky. Další složky potravy, jako je laktóza a cukr, se nechovají jako alergeny.


Některé alergeny způsobují silnější odpověď než ostatní. Zde je seznam osmi alergenů, které zodpovídají za přibližně 90 procent všech potravinových alergií u dětí.
Prevalence potravinových alergií u dětí, zvláště v prvním roce života, se v posledních asi 10 letech dramaticky zvýšila. Nalezení způsobů jak omezit a zvládat potravinové alergie je stále důležitější.


Link: Registr potravinových alergií


Jednou z nejčastějších potravinových alergií u dětí je alergie na bílkoviny obsažené v kravském mléce.


Přesto, že je tato alergie u nemluvňat a batolat jednou z nejčastějších, může být problematické ji diagnostikovat. Alergie na bílkoviny obsažené v kravském mléce vzniká v případě, kdy imunitní systém dítěte reaguje na bílkoviny kravského mléka. Pokud je dítě kojeno, je reakce na základě bílkovin, které do sebe dostala matka a předala je dále dítěti v mateřském mléce. Pokud je dítě krmeno výživou, jedná se o reakci na mléčný protein obsažený ve výživě. V obou případech vidí imunitní systém tyto bílkoviny jako cizí a ve snaze chránit organizmus uvolňuje látky, jako jsou například histaminy, které u dítěte zapříčiní vznik pozorovaných příznaků alergie.


Alergie na bílkoviny obsažené v kravském mléce se u postižených dětí nejčastěji začíná projevovat mezi třetím a pátým měsícem, ale může vzniknout také v pozdějším věku.


Nesnášenlivost laktózy není stejná jako alergie na bílkoviny v kravském mléce.


Nesnášenlivost laktózy a alergie na bílkoviny obsažené v kravském mléce jsou často zaměňovány. I přesto, že jsou některé příznaky, jako například průjmy, podobné, nesnášenlivost laktózy je neschopnost trávit laktózu v mléce, zatímco alergie je imunitní reakcí na specifické proteiny obsažené v kravském mléce. Nesnášenlivost laktózy je velice vzácná u dětí mladších 3 let, i u těch, které trpí alergií na proteiny obsažené v kravském mléce. Mateřské mléko přece jen také obsahuje velké množství laktózy.

 


NOVINKA! OBJEVTE CoMiSS NÁSTROJ PRO ZVÝŠENÍ INFORMOVANOSTI O SYMPTOMECH SOUVISEJÍCÍCH S KONZUMACÍ KRAVSKÉHO MLÉKA
Vyvinutý skupinou špičkových odborníků, CoMiSS je jednoduchý, rychlý a snadno použitelný nástroj, zvyšuje povědomí o nejčastějších příznacích alergie na bílkoviny kravského mléka (ABKM), což může napomáhat časné diagnostice. Pro více informací jak nástroj užívat a jak může pomoci v praxi, klikněte na odkaz Spustit skórování.

Dozvědět se více o CoMiSS
POTVRDIT PODEZŘENÍ
SNADNO & RYCHLE


Spustit hodnocení

COMISS V KLINICKÉ PRAXI
  • Podívejte se na video a dozvíte se více, jak využívat CoMiSS v praxi

     

    Zjistěte, jak snadné je použití nástroje CoMiSS a vyhodnocení příznaků, které mohou souviset s alergií na bílkoviny kravského mléka (ABKM): pláč, ublinkávání, konzistence stolice, kožní a respirační příznaky.

Příznaky a projevy ABKM
Setkat se můžete s kolikou, refluxem, průjmy. Mezi další příznaky patří pláč. Diagnostika alergie je tak kvůli široké škále příznaků problematická.


Číst více
Přesně a včas: Diagnostická podpora při alergii na bílkovinu kravského mléka (ABKM)
Ekzém? Reflux? Zácpa? Průjem? Pláč? Mohlo by se jednat o alergii na bílkovinu kravského mléka (ABKM)?

Zjistěte více o tom, jak včas diagnostikovat ABKM
Rady a doporučení pro rodiče dětí s alergií na bílkoviny kravského mléka
Co znamená alergie? Jaké jsou symptomy ABKM? Odpověď na tyto a další otázky najdete v brožuře, kterou si můžete níže stáhnout.


Stáhnout brožuru

Jaká jsou řešení alergie na bílkoviny kravského mléka
  • Jsou dostupná specializovaná řešení
    Pokud vašemu dítěti doktor diagnostikuje alergii na bílkovinu kravského mléka, může vám doporučit speciální výživu pro kojence a malé děti.

    Číst více

Výživová řešení
od Nestlé Health Science
Althéra, Alfaré, Alfamino - výživová řada pro kojence a malé děti s potravinovými alergiemi a intolerancemi.