Obsah, ke kterému se snažíte dostat, je určený
pouze pro odborné pracovníky ve zdravotnictví.


Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Následující obsah je určen pouze pro zdravotnické pracovníky.
Budete přesměrováni.
Následující obsah je určen pouze pro pacienty.
Budete přesměrováni.
Dětská alergie na potraviny

Trápí vaše dítě ekzém, zácpa nebo průjem? Může trpět alergií na bílkovinu kravského mléka

Potravinová alergie

Zažíváte se svým miminkem krušné chvíle? Často pláče, trpí ekzémem, refluxem, průjmy nebo naopak zácpou? Pak nejste daleko od pravdy, pokud máte podezření na potravinovou alergii. Konkrétně alergii na bílkovinu kravského mléka, která je jednou z nejběžnějších potravinových alergií vyskytujících se během prvního roku života dítěte.


Co je to alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM)?

Potravinové alergie mohou u miminek a malých dětí představovat závažný problém. Vznikají tak, že imunitní systém těla reaguje na alergeny (některé běžné neškodné látky spouštějící alergii) v potravinách.


Těmito alergeny jsou téměř vždy proteiny. Ty spolu s vitamíny, minerály, sacharidy a tuky patří mezi základní živiny v lidském těle. Jiné složky potravin, jako např. laktóza nebo cukr, jako alergeny nepůsobí.


Nealergenní přecitlivělost na potraviny
Vzniká, když tělo není schopno strávit některé přirozeně se vyskytující složky stravy nebo na ně reaguje (např. na laktózu nebo fruktózu, vzácněji na potravinová barviva, přísady, konzervační látky). Netýká se imunitního systému a je běžnější než potravinová alergie.


Většina dětí vyroste z ABKM do 3 let

Prognózy v léčbě ABKM jsou dobré. Čtyřicet pět až padesát procent dětí z ABKM vyroste v 1 roce, 60 až 75 % ve 2 letech a 85 až 90 % ve 3 letech. U většiny dětí trpících ABKM se před dosažením 3 let vyvine tolerance ke kravskému mléku.Alergie na bílkovinu kravského mléka zasahuje až 3 % kojenců v průběhu 1 roku života

ABKM patří u dětí mezi nejběžnější potravinové alergie. Nejčastější je během prvního roku. Její výskyt klesá na méně než 1 % u dětí ve věku 6 let a starších.Počet potravinových alergií za 10 let dramaticky vzrostl

Potravinové alergie odborníci považují za epidemie 21. století, dokonce je označují za „alergické epidemie“. Dramaticky vzrostly za posledních 10 let. V rámci veřejného zdravotnictví jde o akutní problém a zvyšuje se tak potřeba zajištění prevence a řízení potravinových alergií.8 nejběžnějších alergenů

Následující alergeny způsobují zhruba 90 % všech alergických reakcí na potraviny.Jak vzniká alergie na bílkovinu kravského mléka

ABMK vzniká nejčastěji mezi třetím a pátým měsícem života dítěte. Může se však vyvinout i v pozdějším věku.


Intolerance laktózy není totéž, co alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM)
ABKM a intolerance laktózy se často zaměňují. Ačkoliv některé příznaky (průjem) jsou podobné, intolerance laktózy je neschopnost strávit laktózu obsaženou v kravském mléce. Zatímco ABKM je imunitní reakce na určité bílkoviny v tomto mléce. Intolerance laktózy je před dovršením 3 věku nesmírně vzácná, dokonce i u osob trpících ABKM. Velké množství laktózy obsahuje i samotné mateřské mléko.

Alergie se projevuje negativní reakcí imunitního systému na bílkoviny obsažené v kravském mléce. To se do těla dítěte dostává dvěma způsoby:


Prostřednictvím mateřského mléka
Pokud matky konzumují kravské mléko, projeví se to v jejich mateřském mléce. Proto už prvotní reakce na bílkovinu kravského mléka můžeme pozorovat u kojenců. Tento druh alergie je však vzácný. A lze ho zvládnout jednoduchou změnou matčiny stravy (vynecháním mléka a mléčných výrobků).


Prostřednictvím výživy
Dítě může rovněž negativně reagovat na mléčné bílkoviny ve výživě.


V obou případech vnímá imunitní systém tyto bílkoviny jako cizí. Proto se chrání - uvolňuje přírodní látky, jako jsou histaminy, které způsobují alergické příznaky.

 


Příznaky a projevy ABKM
Setkat se můžete s kolikou, refluxem, průjmy. Mezi další příznaky patří pláč. Diagnostika alergie je tak kvůli široké škále příznaků problematická.


Číst více

Mohlo by se jednat
o alergii na bílkovinu kravského mléka?
Ekzém? Reflux? Zácpa?
Průjem? Pláč?
Zjistěte více o tom, jak včas diagnostikovat ABKM
Spustit hodnocení
Rady a doporučení pro rodiče dětí s alergií na bílkoviny kravského mléka
Co znamená alergie? Jaké jsou symptomy ABKM? Odpověď na tyto a další otázky najdete v brožuře, kterou si můžete níže stáhnout.
Stáhnout brožuru


Výživová řešení
od Nestlé Health Science
Althéra, Alfaré a Alfamino. Řada výživových řešení vytvořena speciálně pro kojence a malé děti s alergií na bílkoviny kravského mléka (ABKM).