Obsah, ke kterému se snažíte dostat, je určený
pouze pro odborné pracovníky ve zdravotnictví.


Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Následující obsah je určen pouze pro zdravotnické pracovníky.
Budete přesměrováni.
Následující obsah je určen pouze pro pacienty.
Budete přesměrováni.

Diagnostická podpora při alergii na bílkoviny kravského mléka (ABKM)

Diagnostika ABKM u kojenců a malých dětí může být komplikovaná, protože příznaky jsou různorodé a nespecifické. Klíčem je zaznamenat příznaky včas a mít k dispozici výživová řešení, která zkrátí proces řízení onemocnění, který bývá často zdlouhavý a stresující.


Pokud po zvážení anamnézy a po lékařském vyšetření vznikne podezření, že dítě trpí ABKM, jediným platným způsobem opravdového potvrzení ABKM je provedení testu s eliminační/reexpoziční dietou, pomocí léčebného přípravku.


Eliminační/reexpoziční test, který je podle významných vědeckých společností zlatým standardem, se provádí v průběhu čtyř týdnů a je klíčem k přesné diagnostice ABKM, přičemž v dlouhodobém měřítku zamezí zdlouhavým a zbytečným dietním omezením.
Ačkoli existuje několik různých procedur, které napomáhají zvýšení pravděpodobnosti diagnózy ABKM - jako například testy sérového specifického IgE, kožní vpichové testy a epikutánní (náplasťové) testy - žádný z nich nedokáže s konečnou platností potvrdit nebo vyvrátit diagnózu ABKM.


Existují různé algoritmy pro diagnostiku a řízení ABKM. Ten, který uvádíme níže, odkazuje na Evropskou společnost pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu (ESPGHAN) a je určen pro kojence a děti s příznaky poukazujícími na ABKM.Koletzko S, Niggemann B, Arato A et al. Diagnostic approach and management of cow's-milk protein allergy in infants and children: ESPGHAN GI Committee practical guidelines. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2012;55(2):221-9.