Známky a příznaky alergie na bílkovinu kravského mléka

ABKM se projevuje vícečetnými a rozmanitými příznaky
 

92 % kojenců a malých dětí s ABKM má dva nebo více příznaků s dopadem na nejméně dvě orgánové soustavy.

ABKM se objevuje v průběhu dětství
 

ABKM je často diagnostikována dříve, než dítě dovrší šest měsíců, přičemž většina dětí z ABKM „vyroste“ před třetím rokem života.

Měly byste pokračovat v kojení, přestože vaše dítě má ABKM
 

Ve vzácných případech mohou plně kojené děti reagovat na protein z kravského mléka, který přechází do mateřského mléka ze stravy matky.

ZNÁMKY A PŘÍZNAKY ALERGIE NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA

Alergie na bílkovinu (protein) kravského mléka (ABKM), také známá pod pojmem alergie na kravské mléko (AKM) je běžná potravinová alergie (alergie na mléčné výrobky). Většina dětí s ABKM trpí zažívacími potížemi (například průjmem, zvracením, zácpou a refluxem), kožními problémy (například kopřivou a ekzémy), respiračními příznaky (například vytrvalým kašlem a sípavým dýcháním) a mohou se také objevit další celkové alergické příznaky (například únava a poruchy spánku). Rozpoznání ABKM při takto široké škále příznaků může být oříšek. Obtížné je to zejména tehdy, když příznaky připomínají očekávané reakce vašeho dítěte (například regurgitaci a pláč), nebo tam, kde je překrývají jiné běžné problémy (například poruchy spánku a sekrece z nosu). Také je důležité, abyste měli na paměti, že ne všechny příznaky se objeví okamžitě (do 2 hodin) po krmení; některé mohou přijít opožděně až o 2 dny nebo dokonce o týden. Chápeme, že tyto příznaky mohou být frustrující, zejména v období, kdy se se svým dítětem sžíváte. ABKM lze snadno zvládnout správnou dietou, proto je získání včasné diagnózy velmi důležité. Máte-li podezření, že by vaše dítě mohlo být alergické na proteiny kravského mléka, lékař vás provede jednotlivými kroky ke konečné diagnóze.


Nejdříve byste se měli objednat ke svému lékaři. Pomocí této webové stránky bychom vás rádi podpořili tak, abyste byli na návštěvu u lékaře připraveni, a doufáme, že zodpovíme otázky, které byste mohli klást v souvislosti s diagnózou a náležitou léčbou ABKM (v případě podezření na diagnózu a při potvrzené diagnóze).

Číst více
Zavřít